TV'de CHP"li konuşmacılar ve Hukuk Reformu

 

Siyaset tarihinde herhangi bir lider "herhangi bir reform" yapacağını söylediğinde, demek istenen oldukça açıktır: Ben benim egemen yönetim yapıma ve amacıma uygun olan reformlar yapacağım, çünkü var olanlar bizim yönetimimize ayak bağı olmaktadır. 

Ama, özellikle, CHP'li ve benzeri konuşmacılar Televizyonlarda, örneğin, "reform" sözünü "kendilerinin anladığı biçimde reform" olarak ele alıyor ve değerlendirmelerini ve eleştirilerini ona göre, yapıyorlar.  Elbette, bu da yapılabilir; ama şunu açıkça anlayıp, tartışmanın çerçevesini "senin reformdan ne anladığından hareket ederek değil, reform veya benzeri ve diğer söylemleri söyleyenin düşündüğü ve amaçladığı çerçeveden hareket ederek yapmak gerekir.  Yukarıdaki karikatürde, Silvio  hukuk reformu yapacağım diyor, eleştirenler bunu kendilerini reform anlayışına göre değerlendirip, "yapamazsın, yaptıklarına bak"  gibi eleştiriler sunuyorlar. Silvio'nun amacı "tahmin et, bu kim" diye adaletin zaten kapalı olan gözünü kapattığında, adalet hoş ve istekli bir şekilde, "Silvio" demeli ve biz izleyicilerin alkışlaması ve siz izleyicilerin de kılını bile kıpırdatamamasıdır. (Not: terazili ve kılıçlı adaletin gözünün kapalı olması ender olarak "iltimas yapmaması" olmaktadır, çünkü kapitalist demokrasi oyununun 200 yıldan fazladır yaptıklarından biri de gözü kapalı adaletin, gözünün ve vicdanının açık gerçekleri göremeyecek kadar körleştirildiği, terazisinin iki yüzlü sahtekarlığın terazisi olduğu ve elindeki kılıcın da kitleleri tepesinde sallanan baskı ve terör aygıtı olduğu tarihsel gerçeğidir. Bunu ben söylemiyorum, bunu dünyadaki dürüst aydınlar uzun yıllardır kanıtlarla belirtiyorlar. Sadece sayısız örneklerden iki tanresini verelim: Ne zaman gözü kapatılmış adaletin güçleri, insanların en basit ve en doğal hakkı olan yaşam çevresinin aç gözlü kapitalistler ve siyasal ortakları tarafından mahvedilmesine karşı direndiklerinde ve güçsüzleştirilmişliklerinde sadece gösteri yaparak mücadele verme durumuna düşürüldüklerinde (ve hatta direnişi alkışa ve tencere tava sesine indirgediklerinde), o insanlara baskı uygulamadı, yerlerde sürüklemedi, dövmedi ve köylerinin ve çevrelerinin mahvedilmesini sağlamadı? Batı demokrasisinin Fransız yönetimi polisin görüntüsünü çekmeyi ve medyada yayınlamayı yasaklama peşinde. Polisin işi tarihsel ve görevsel olarak meşrulaştırılmış şiddet kullanmadır. Bu günlük apaçık gerçeği bile medyada dillendirmek, polisin günlük şiddet zevkinden zevk alan hasta ruhluları çok rahatsız etmektedir. Bu nedenle sahte demokrasi ve sadece güçlülere ait olan özgürlük adına, genel demokrasi ve özgürlük  katledilmektedir.  

Demek istediğim, şu: Eleştirilerin hareket noktası ve dayanağı,  örneğin eğer bir yöneten güç yapılarında birileri "reform yapacağız" dediğinde, sizin reformdan anladığınıza göre değil, onu söyleyenin reform sözüyle neler yapmak istediğine göre tartışma ve eleştiri sunmanız gerekir. Atatürk'ün "reform yapacağız" demesi ile günümüzdeki, örneğin Fransız, ABD ve Türkiye gibi ülkelerdeki yöneticilerin "reform yapacağız" gibi sözlerini, o sözleri söyleyenlerin amaçları, taktikleri, stratejileri, gerçekleri değiştirme yerine gerçekler hakkında, kitlelerin beyninde, sahte imajlar yaratma çabaları gibi çerçeveler içinde değerlendirmek gerekir.
 
    

Share:

Translate

Çok Okunanlar

YENİLER

Labels Etiketler

Burs ve Kitap

Kitaplar BEDAVA

Kitaplarımın hiçbiri kesinlikle satılık değildir (olası istisnai durum için lütfen okuyun). Gerçi birkaç öğrenciye burs vermek için  bi...